logo
image 01
image 02
image 03

Taarupparken 2, 5560 Aarup

Historisk ejendom med godt 4.000 m² erhverv, bolig og stærkt udlejningspotentiale

Med en smuk allé som ankomst byder denne markante ejendom fra 1881 på en sjælden kombination af erhvervspotentiale og charmerende privatbolig. Ejendommen rummer hele 10 bygninger med godt 4.000 m² erhvervsareal, der giver usædvanligt brede muligheder for både indretning, drift og udlejning.

De klassiske erhvervsbygninger består af store maskinhuse, garager og lagerhaller, som egner sig særdeles godt til blandt andet lager, værksted, opbevaring af biler, campingvogne og materiel. Her får den kommende ejer et omfattende bygningsanlæg med mange anvendelsesmuligheder og et virkelig interessant grundlag for udlejning, såfremt man ikke vil benytte hele ejendommen til eget brug. 

Stuehuset er flot renoveret og vedligeholdt, og rummer hele 393 m² bolig samt 28 m² erhverv. I stueplan bydes man velkommen i en entré med adgang til kontor (erhvervsdelen). Herudover findes to indbydende meget store stuer, hvoraf den ene er en særdeles smuk havestue til helårsbrug. I den ene stue er der en åben pejs. Derudover et stort køkken-alrum med adgang til bryggers. Et værelse, badeværelse og mellemgang med opgang til førstesalen fuldender stueplan.

På førstesalen findes hele seks værelser, soveværelse og walk-in. De mange værelser giver plads til den store familie, hjemmearbejdspladser og/eller gæster - der er plads til det hele. Udenfor understreges ejendommens særlige atmosfære af den flotte, parklignende have med gamle træer og grønne omgivelser, som skaber en smuk ramme om både bolig og erhverv.

Ejendommen er aktuelt registreret som landbrugsejendom, og der er derfor bopælspligt. Den består i dag af fem matrikler, men fire af de fem matrikler frastykkes, således at køber alene overtager matrikel 17a. En sjælden mulighed for at forene boligliv med store erhvervsarealer og attraktive udlejningsmuligheder.

For den interesserede køber, er der mulighed for at erhverve de øvrige matrikler, der består af 60 ha vådområde. 

Der er i dag indgået begrænset erhvervsudlejning. Alle aftaler med kort opsigelse, hvilket gør, at det er op til køber at vurdere, hvorvidt lejeaftalerne skal fortsætte eller opsiges inden overtagelse. Lejeaftalerne indbringer i dag ca. kr. 225.000 årligt. 

Økonomi
Pris
6.000.000 kr.
Årlige driftsudgifter
115.292 kr.
Jan Højer Hinnerskov
Indehaver