LAGER- OG LOGISTIK EJENDOM I PADBORG UDLEJES


NYOPFØRT LAGER- OG LOGISTIKCENTER I PADBORG UDLEJES HELT ELLER DELVIST

Godt 100 meter fra motorvejsafkørsel 70 ligger denne nyopførte meget store lager- og logistikejendom med hele 21.400 m2 højlager og 5.250 m2 kontor, fordelt på 4 kontortårne a 792 m2 og én større administrationsbygning på 2.082 m2. Arealerne i både kontortårne og i den store administrationsbygning er fordelt på 3 etager.

Højlageret er opdelt i 4 enheder, som hver især kan opdeles i yderligere 2 enheder, og dermed er der i alt 8 enheder med mindst 4 og op til 7 sluseramper i hver ende. I den samlede ejendom er der 46 sluseramper, hvoraf de 8 er til sideaflæsning.

Hver Lagerenhed har en loftshøjde på 12,5 meter, og i den samlede ejendom er der godt 25.000 pallepladser ved en gennemsnitshøjde på 1,45 meter.

Administrationsenhederne er naturligvis opført med niveaufrie indgange, elevatorer, køkkenfaciliteter samt badeværelser og/eller toiletter på hver etage. De enkelte bygninger kan indrettes efter lejers behov og ønsker. 


LEJ DET HELE ELLER EN MINDRE DEL

Ejendommen kan lejes helt eller delvis som følgende eksempler:

  • Hele ejendommen, i alt 26.700 m2
  • En eller flere lagerhaller og et helt kontortårn, eller en etage af et kontortårn, fra 2.388 m2 fordelt på 264 m2 kontor og 2.124 m2 højlager.
  • Den store administrationsbygning, i alt 2.169 m2
  • Et kontortårn, i alt 792 m2.

190 p-pladser i terræn
Der er 190 opmærkede parkeringspladser, fordelt med 110 p-pladser nord-øst for bygningen og 80 p-pladser ned langs bygningen mod nord-vest. Parkeringspladserne fordeles mellem ejendommens lejere efter behov. 

Særlige indretningsbehov
Udlejer er naturligvis indstillet på at drøfte eventuelle behov for funktioner og faciliteter, ligesom kontorarealer apteres efter nærmere aftale. 

Grundareal
Det samlede grundareal er knap 200.000 m2, og udlejer er ligeledes indstillet på en drøftelse af opførsel af yderligere bygninger, såfremt dette måtte ønskes.

 

OM PADBORG

GateDenmark er fællesbetegnelsen for de mange transport- service- og logistikvirksomheder der findes i og omkring Padborg transportcenter og i resten af Aabenraa Kommune. GateDenmark er førende inden for transport og logistik både til lands og til vands. Med sin kapacitet og unikke kompetencer, servicering døgnet rundt, og placeringen midt i Jyllandskorridoren, lige ved den tyske grænse – er GateDenmark den ideelle port mellem Norden, Europa og resten af verden.

Padborg

Transport- og logistikbranchen er et af de absolut dominerende og kendetegnende erhverv i den sønderjyske og nordslesvigske region. Padborgs placering ved den dansk/tyske grænse nyder i særdeledshed godt af områdets stærke, trafikale infrastruktur og nærheden til flere havne og kunder på begge sider af grænsen med store logistik-, lager og distributionsbehov.

I følge Aabenraa Kommune tegner den sønderjyske landegrænse sig for over halvdelen af de samlede godsmængder med lastbil, tog, løs-trailere og containere. I 2009 var det ca. 36 mio. tons ud af den samlede mængde i Danmark på 55 mio. tons. En fremskrivning antager at mængden i 2025 er steget til det dobbelte, med den største stigning i godstransport med lastbil, eller i form af containere og løs-trailere.

Derfor er det nyopførte lager- og logistikcenter på Skandinavienvej 1 den oplagte placering for en virksomhed med stort lagerbehov og fleksible rammer til udvikling og vækst.

Hent prospekt

Eller kontakt os på tlf. 2116 4422 for nærmere information eller drøftelse af mulighederne. 

KONTAKT

HAR DU SPØRGSMÅL? KONTAKT OS HER!

 

 

 

 

Højlager og op til 46 sluseramper

Ejendommens haller kan opdeles i op til 8 enheder, hvor hver enhed har mellem 4 og 7 sluseramper. Højlageret kan lejes helt eller delvist, dog minimum 2.124 m2.

Kontordomicil

Ejendommen indeholder i alt 5.250 m2 kontor, fordelt på 4 kontortårne á 792 m2 og én større administrationsbygning på 2.082 m2. Der kan lejes fra 264 m2, og lokalerne apteres efter behov. 

Beliggenhed

Ejendommen er beliggende ved Padborg-afkørslen med fuld synlighed fra motorvejen, og med særdeles lette tilkørselsforhold.

Ejendommen er indhegnet.